Is it a videotape?

20.02.2011

Hüngür hüngür ağlayan birini kartpostal yapmışlar, kim etkilenmez ki?Bugün Kurt Cobain'in doğum günüymüş. Twitter sağolsun. Internet böyle her bir bokun yıl dönümü hatırlayan vefalı insanlarla dolu. Şaka maka çok genç öldü. Yaşaymış 44 yaşında olacakmış.
Neyse benim aklıma başka bir şey geldi. Yıllar önce diyebilirz galiba.. Orhan Gencebay'ın Roll dergisine verdiği bir röportaj vardı. Kurt Cobain'den bir bahsedişi vardı ki bizi bizden almıştı.

Ben de Kurt Cobain'in anısına bu anlamlı günde bu röportajı bütün web alemi ile paylaşarak görevimi yerine getireyim dedim.

"Röportaj sırasında Gencebay önce Nirvana'nın Smells Like Teen Spirit'ini dinliyor, ardından Kurt Cobain'i anlatıyor:‘‘Eziklik de var ama bir protest yapı da var. Feryadı öyle salya sümük bir feryat değil. İlk olarak küçük oğlum dinletti, yıllar önce. Hikayesini de anlattı, gözlerim doldu. Sonra birçok eserini dinledim. Hepsinde o duyguyu gördüm. Yaşamının çok dramatik olması, finalini çok gençken kendi eliyle hazırlaması beni çok üzdü. Bir resmini gördüm, bir kartpostal, oturmuş hüngür hüngür ağlıyor. Beni çok etkiliyor. Yaşamayı isteyen ama nedir bu, diyen bir yandan olumsuzluklara karşı tepkisini koyan, özel yeteneğe sahip biriydi. Mutlu olmak isteyen fakat sorunlarını aşamayan, çok iyi müzik yapan özgün birisi. Hüngür hüngür ağlayan birini kartpostal yapmışlar, kim etkilenmez ki? Şu anda dünyada birçok insanın bu duyarlılığın içinde olduğunu, Kurt Cobain'in ruh dünyasını yaşadığını sanıyorum.'' "

Röportajın haberi

Hiç yorum yok: