Is it a videotape?

28.02.2009

26.02.2009 The Bad Plus Joined by Wendy Lewis konser anılarım;)

Tarih 26.02.2009 ve günlerden Perşembe. Mekan İş Sanat. Günün olayı : The Bad Plus Joined by Wendy Lewis
Şimdi izlenimlere geçelim..
Jim ile ilk Jazz konser deneyimimizdi.Beyoğlu'nda bir kaç tek bir şeyler attık ve doğru İş Sanat'ın yolunu tuttuk. Açıkçası İş Sanat denilen yere giderken altınızda araba yoksa ve mevsimlerden kışsa kalın giyinmenizi tavsiye ederim. Neyse, bizi savuran sert rüzgarlara maruz kalmış da olsak sonunda mekana girdik. Şahsi fikrim etkinlik salonu bence bir Jazz konseri için pek uygun değil. Sanki bir tiyaro oyunu izliyormuşçasına sessiz olmak zorunda olduğun bir yerde müzik dinlemek biraz eksiklik duygusu yaratıyor. Jim'e bir şey söylemek istedim ama birden herkes tarafından duyulma tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu farkettik, sustum. Ayrıca ben ayakta, gözlerim kapalı ve kafam yukarıda, elimde içkim, kollarım iki yanda bir sağa bir sola savrularak dinelemek isterim. Neyseki yerimiz güzeldi.
Gelelim guruba.. Evet 3 kişi bir sıra halinde sahneye çıktılar ve alkış. Bu alkış olayı -her ne kadar her şarkı sonrası biz de iştirak etmiş olsak da tuhaf gelmedi değil. Sanki TRT stüdyolarında Türk Sanat Müziği dinliyoruz. Buna da neyse:) Tekrar guruba gelelim.. Sağdan sola baterist, kontrbas ve piaona. Adamlar kıyafetleriyle de spordan klasiğe doğru uyumlu bir geçiş ile sahnede yerlerini aldılar. Aslında haydut suratlı baterist sahnede şapkasıyla çok sevimli duruyordu. Şerefsiz nasıl keyif alıyordu ve hep gülüyordu. Ben aslında hep kontrbas'ı takip etmeye çalıştım. Son zamanlarda kontrbas çalmak istememden kaynaklanıyor galiba. Hatta bir ara ufak bir girişimde bulundum ama bu başka bir yazının konusu.
Keyifli bir konserdi. The Bad Plus'ı daha doğru dürüst dinlemeden biletlerini almıştım. Last FM'den de biraz takip ettim ama açıkçası ilk adamakıllı dinleyişim konserde oldu.
Bir de Wendy Lewis vardı. Kendisi merak konusuydu. Mesela Jim sahneye mini ve tek parça bir elbise giymiş zenci bir kadının çıkacağını düşünmüş. İlk başta çok anlayamadım ama daha sonra güzel tınlamaya başladı. Wendy Lewis cover parçalara sesiyle eşlik etti. Blue Velvet çalmışlar benim haberim bile yok. Ama Comfortably Numb cover'ı gerçekten çok güzeldi. Heart'tan Barracuda da bir o kadar güzeldi. Neticede güzel bir konserdi. Coverlar bitti. Konser bitti. Yoğun istek üzerine son bir şarkı. Ve son.
Şunu eklemeliyim ki bateri harikaydı. Baterist dinletti ve izletti kendisini.
Şimdi sıra bu akşam ki Ricardo Villalobos etkinliğinde.
Görüşmek üzere.
Thanks.

Hiç yorum yok: